Dlaczego sztachety pękają.

Wielu właścicieli drewnianych ogrodzeń wykonanych z drewna spotkało się z problemem pękających sztachet. Pojawiające się szczeliny powstają wzdłuż sztachety, zazwyczaj od jej górnego zakończenia. Powstających w ten sposób pęknięć nie można już naprawić - taka sztacheta podlega tylko wymianie.

Jest kilka czynników, jakie mogą powodować pęknięcia.

1. Jako pierwszy z nich można uznać zbyt dużą wilgotność drewna z jakiego została wykonana sztacheta. Producenci, aby szybko sprzedać sztachety wykonują je z mokrego, nie sezonowanego drewna. Nie myślą o kliencie, o tym że juz po kilku miesiącach taka sztacheta może być popękana i pokrzywiona. Sztachety muszą zostać wykonane tylko z sezonowanego drewna, najlepiej olchowego. Ocenić, czy sztachety są suche można specjalnym urządzeniem albo "na oko". Zwykle mokra sztacheta olchowa jest mocno różowa, prawie czerwona. Suche sztachety są jasne o lekkim różowym kolorze. Pamiętajmy również, że sztachety mokre są dużo cięższe od suchych.

2. Jako drugi czynnik pękania sztachet może być wykonanie z drewna iglastego, zawierającego duże ilości słoi. Taka sztacheta pęka zwykle po słojach, ponieważ nie jest tak bardzo odporna na czynniki zewnętrzne takie jak deszcz, słońce, wiatr. Drewno iglaste takie jak świerk, czy  sosna mogą się dobrze sprawdzić tylko pod zadaszeniem w zacienionym miejscu. Klienci wybierają sztachety sosnowe, albo świerkowe ponieważ patrzą na cenę. Należy pamiętać, że sztachety kupujemy na lata, a nie na jeden sezon.

statystyki Akustyka pomieszczeń

© 2010 Stolart - Wszelkie prawa zastrzeżone

Partnerzy:

NGM – dachy, docieplenia i mieszalnia tynków Piaseczno

Używamy plików Cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu. Jeżeli nie wyrażasz zgodę, zmień ustawienia przeglądarki.  •  Ukryj ten komunikat!