Może zastanawiali się Państwo jak zrobić drewniane ogrodzenie? W tym artykule pomożemy i doradzimy jak je wykonać. Jak się okazuje drewniane ogrodzenie można wykonać całkowicie samemu - bez pomocy , czy usługi firmy zajmującej się montażem. Potrzebna tylko trochę czasu i cierpliwości.

Pierwszym etapem prac jest wydzielenie działki na której zostanie podstawione drewniane ogrodzenie. Jeżeli na placu było już jakiekolwiek ogrodzenie należy całkowicie oczyścić teren (chyba że można odmalować i przygotować je do przykręcenia sztachet ogrodzeniowych).

Słupki do ogrodzenia powinny być proste i zabezpieczone farbą antykorozyja. Należy pomalować je kilkakrotnie, aby zachowały ładny wygląd przez wiele lat. Nie ominie nas niestety ich ponowne czyszczenie i malowanie po jakimś czasie. Słupki należy przygotować trochę wczesniej, ponieważ malowanie ich jest dość czasochłonne.

Kolejno należy wykopać odpowiednie otwory pod słupki i przejść do ich obsadzenia. Słupki powinny wejść pod powierzchnię około 30-40 cm - uzależnione jest to od gruntu. Czym grunt jest podatniejszy na osiadanie, należy wykopać większy dołek i głębiej umieścić stalowy słupek. Do "zalnia" słupków należy użyć gestej zaprawy z zawartością specjalnego, drobnego kamienia. Słupek będzie stał stabilniej i beton zostanie szybciej związany. Proszę pamiętać o poziomicy, aby Twoje ogrodzenie było proste. Możemy użyć też żyłki, którą posłużymy się do wyrównania kolejno postawionych słupków. Do blokowania słupka w dołku można użyć gruzu, cegieł, tak aby słupek stał stabilnie przed podaniem zaprawy.Jeżeli planujesz wykonanie podmurówki należy wykonać rowek o szerokości około 20-30cm do wszystkich słupków. Niski murek wystaje nad powierzchnią około 20-30cm - pamiętaj, że czym wyższy murek wykonasz, tym możesz zamówić niższe sztachety. Po wykonaniu otworu należy zrobić szalunek. Zbijamy deski, które staną się korytem pod zaprawę. Szalunek wykonujemy z desek o szerokości około 30cm (w zależności od wysokości podmurówki). Aby zapobiegać pęknięciom betonu należy wykonać  dylatację. Dylatacja zapobiega przemieszczaniu się elementów spowodowanych np. osiadaniem terenu. Podczas zalewania betonu, w połowie odległości między słupkami należy wstawić pionowo, prostokątny kawałek papy, na szerokość podmurówki. Powstała w ten sposób szczelina ochroni nas przed rysami powstałymi na betonie. Kolejnego dnia, po zaschnięciu, podmurówkę należy obficie zlać wodą. Najlepiej rano i wieczorem. Beton stanie się bardziej twardy i ścisły.

Standardowy i najbardziej popularny wymiar sztachety to 150cm długości 10cm szerokości i 2.2cm grubości.
Po zaschnięciu podmurówki i stabilnym zamocowaniu słupków, należy wykonać podstawę do przykręcenia sztachet ogrodzeniowych. Zwykle, jeżeli planujesz sztachety o długości do 150cm to należy przykręcić dwa rygle. Jeżeli planują Państwo wyższe ogrodzenie i chcą przykręcić sztachety powyżej 160cm to należy zamontować trzy rygle.

Rygle można wykonać drewniane lub metalowe. Oba materiały powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Polecane jest minimum dwukrotne malowanie, tak aby stały się odporne na działanie czynników takich jak: deszcz, słońce czy wiatr.

Jeżeli mają Państwo już gotową podstawę do przykręcenia sztachet należy dokonać wyboru odpowiedniego produktu.

KALKULATOR
Kliknij na link i oblicz ile sztuk sztachet potrzeba do Twojego ogrodzenia
 

Polecamy sztachety wykonane z drewna olchowego, ponieważ są bardziej odporne na działanie czynników klimatycznych. Sztachety powinny być wykonane z suchego, sezonowanego drewna. Mogą zostać zakończone na różne sposoby np. na prosto , półokrągło lub ze skosem. Sztachety powinny zostać minimum dwukrotnie pomalowane, głęboko impregnującym preparatem. Najczęściej wybierane kolory to: ciemny orzech, tikowy, palisander.

Do przykręcenia sztachety należy użyć odpowiedniejśruby do przykręcenia sztachet ogrodzeniowych długości śrub z jednej strony z półokrągłą główką, a z drugiej z gwintem. Monterzy stosują także wkręty samogwintujące, które bez użycia wiertła, przechodzą przez profil i sztachetę. Sztachety powinny zostać przykręcone po dwie śruby na każdym z rygli. Odległość między sztachetami wynosi około 2cm. Po przykręceniu sztachet można je ponownie pomalować - na pewno to nie zaszkodzi.


Klienci wykonują niskie ogrodzenia aby odgrodzić teren przed zniszczeniami przez psa. Wykonuje się wtedy ogrodzenia o wysokości około 100cm - w zależności od wielkości zwierzęcia. Nie trzeba wtedy stosować podmurówki (w zależności od tego jak długo będzie ogrodzenie) Ogrodzenie bez podmurówki, wykonane z drewnianch rygli i słupkow można bardzo latwo zdemontować i nie zostanie po nim śladu - oprócz dołków, które można bez problemu zasypać. Rygle i slupki powinny zostać zabezpieczone impregnatem. Sztachety montujemy na gwoździe lub śruby.

Mam nadzieje, że wyczerpałem informację na temat wykonania drewnianego ogrodzenia. Zapewne więcej informacji na temat sztachet otrzymają Państwo u producenta.

statystyki Akustyka pomieszczeń

© 2010 Stolart - Wszelkie prawa zastrzeżone

Partnerzy:

NGM – dachy, docieplenia i mieszalnia tynków Piaseczno

Używamy plików Cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu. Jeżeli nie wyrażasz zgodę, zmień ustawienia przeglądarki.  •  Ukryj ten komunikat!